Ostrzeżenie

UWAGA!

Podczas silnych wiatrów, opadów atmosferycznych i burz w miejscach zadrzewionych zachowaj szczególną ostrożność.

 

W dobie postępujących zmian klimatycznych warunki pogodowe zmieniają się coraz częściej w sposób gwałtowny i nieprzewidywalny. Porywiste wiatry, obfite opady deszczu po okresach suszy, wyładowania atmosferyczne zwiększają ryzyko uszkodzenia drzew. Pod naporem mas powietrza dochodzi do obłamań konarów, wyłomów bądź wykrotów. Są to zjawiska bardzo niebezpieczne dla osób przebywających w pobliżu drzew. Dlatego podczas niesprzyjającej aury polecamy ograniczać spacery w terenach zadrzewionych, takich jak np. parki, skwery, tereny leśne lub cmentarze.

Pamiętajmy, że w takich momentach również drzewa wolne od posuszu, niewykazujące objawów zamierania mogą stanowić zagrożenie. W szczególności gdy po długich, deszczowych okresach mokre konary stają się cięższe, a następnie pojawiają się silne wiatry. Zimą obciążone zalegającym śniegiem gałęzie mogą również zostać wyłamane, nawet w bezwietrzny dzień.

Po okresie wzmożonego wiatru osoby przemieszczające się po parkowych lub leśnych alejkach, np. na rowerach czy hulajnogach, powinny zwrócić szczególną uwagę na leżące już konary. Niestety uprzątnięcie alejek po większych nawałnicach jest czasochłonne i nie ma możliwości natychmiastowego usunięcia wszystkich przeszkód. Należy również omijać podparte (zawieszone) na sąsiadujących drzewach wyłomy lub wykroty.

Wykrot to drzewo wywrócone z korzeniami, natomiast wyłom (wiatrołom) to drzewo złamane.

Wykrot może być całkowity - kiedy pień drzewa wraz z koroną leży na ziemi lub częściowy - kiedy karpa jest wyraźnie naderwana. Wykroty dzielimy również na zwykłe - gdy pień lub korona nie opiera się o inne drzewo lub podparte (zawieszone) - kiedy pień lub korona opiera się o inne drzewo.

Najczęściej wykrotami są drzewa z płytkim systemem korzeniowym. Drzewa z systemem palowym częściej się łamią, powodując wyłomy.

Podczas niesprzyjającej aury, aby ograniczyć ryzyko, należy:

  • planując ewentualne wyjście z domu  sprawdzić aktualną prognozę pogody, wykorzystać dostępne w internecie radary pogodowe bądź aplikacje pogodowe,
  • w przypadku konieczności przebywania poza pomieszczeniami zamkniętymi podczas nawałnic unikać miejsc zadrzewionych,
  • zapewnić bezpieczeństwo swoim zwierzętom, zwłaszcza tym przebywającym na zewnątrz,
  • w miarę możliwości przeparkować pojazdy w bezpieczne miejsce, tak by nie stały pod dużymi drzewami,
  • zachować szczególną ostrożność podczas jazdy samochodem ze względu na mogące się łamać konary i drzewa oraz pamiętać przy wyjeździe z osłoniętej drogi na otwartą przestrzeń o ryzyku zdmuchnięcia pojazdu,
  • w okresie śnieżnym nie podchodzić pod pokryte okiścią (grubą warstwą ciężkiego, mokrego śniegu) konary i gałęzie.