Ogródek dydaktyczny przy Palmiarni

Współczesny Ogródek Dydaktyczny założony został w latach 1926-1929 w Parku Źródliska I na powierzchni 1 ha, jako Szkolny Ogród Dydaktyczny. Przez kolejne lata zmieniał użytkowników oraz nazwę, a w 2005 r. stał się częścią Ogrodu Botanicznego. Po przeprowadzeniu prac renowacyjnych został udostępniony zwiedzającym 15 września 2006 r. Ogródek Dydaktyczny zajmuje obecnie 0,74 ha powierzchni i od północy graniczy z pawilonami Palmiarni. Zgromadzono tu kolekcję około 670 taksonów, w tym 450 drzew i krzewów.

Nad Ogródkiem dominują potężne sylwetki kilkusetletnich, pomnikowych dębów szypułkowych Quercus robur. Niektóre z nich są malowniczo oplecione bluszczem pospolitym Hedera helix, inne sumakiem pnącym Rhus radicans. Dęby i towarzyszące im okazałe graby Carpinus betulus świadczą o leśnym rodowodzie obecnego Ogródka. Ze względu na łagodny mikroklimat tego miejsca, spotkać tu można wyjątkowe, jak na Polskę Środkową, drzewa i krzewy. Zwiedzający mogą podziwiać około 8-metrowy okaz mamutowca olbrzymiego Sequoiadendron giganteum, kuningamię chińską Cunninghamia lanceolata o sztywnych i ostrych igłach oraz żywotnikowca japońskiego Thujopsis dolabrata z łuskowatymi igłami. Na szczególną uwagę zasługują dwa duże miłorzęby Ginkgo biloba o charakterystycznych wachlarzowatych liściach. Na żeńskim okazie drzewa corocznie jesienią zobaczyć można nasiona w żółtych osnówkach przypominające kuliste śliwki. Nasiona są jadalne (w Chinach uważane za przysmak), ale osnówka ma niestety przykry zapach zjełczałego masła. Z egzotycznych drzew liściastych uwagę zwraca także dawidia chińska Davidia involucrata var. vilmoriniana, której białe podkwiatki przypominają powiewającą na wietrze chusteczkę. Trudno przejść obojętnie obok tulipanowca o oryginalnych, trójklapowych liściach i niespotykanych zielono-żółto-pomarańczowych kwiatach w kształcie tulipana. Rosną tu również inne rzadko spotykane drzewa, np.: grusza wierzbolistna Pyrus salicifolia, glediczja trójcierniowa Gleditsia triacanthos ‘Sunburst’ i ambrowiec amerykański Liquidambar styraciflua.

Najbardziej kolorową porą roku w Ogródku jest wiosna, kiedy to wszystkie rośliny wręcz kipią kwiatami. Wczesną wiosną różowa barwa kwiatów wawrzynka wilczełyko Daphne mezereum odcina się na tle szarej, nierozbudzonej jeszcze przyrody. Kwitnące magnolie Magnolia sp. i wiśnie ozdobne Prunus sp. przenoszą nas w wyobraźni do krajów Dalekiego Wschodu. Na początku kwietnia, w kilkudniowych odstępach, zakwitają magnolia japońska Magnolia kobus o śnieżnobiałych kwiatach, a następnie magnolia Soulange’a M. ×soulangiana o kwiatach różowych. Najpóźniejsza odmiana magnolii purpurowej M. liliflora ‘Nigra’ utrzymuje swoje fioletowe kwiaty aż do pełnego lata. O tej porze roku przyciągają wzrok kwitnące wiśnie piłkowane Prunus serrulata w odmianach ‘Amanogawa’, ‘Kanzan’ i ‘Umbraculifera’. Posadzone w kilku skupinach krzewy z rodzaju Rhododendron sp. (różaneczniki i azalie w 84. odmianach) cieszą oczy różnorodną barwą kwiatów pojawiających się nieprzerwanie od kwietnia do czerwca. Wiosna to pora obfitego kwitnienia wielu roślin zielnych. W małym alpinarium barwne plamy tworzą kwiaty niskich bylin okrywających szczelnie półki i zagłębienia między kamieniami. Z roślin cebulowych najpiękniej prezentują się elegancka szachownica cesarska Fritillaria imperialis o ceglastych, zwisających kwiatach i rozproszone po trawniku lazurowe kwiaty cebulicy syberyjskiej Scilla sibirica. Miłym wiosennym akcentem są także kwitnące na biało drzewa owocowe – grusze Pyrus sp., jabłonie Malus sp. i śliwy Prunus sp.
Ciekawą grupę roślin w Ogródku stanowią kaliny, których zgromadzono tu 17 gatunków i odmian. Osobliwością jest kalina laurolistna Viburnum tinus, która kwitnie nietypowo – od jesieni do wiosny. Kalina Burkwooda V. ×burkwoodii i kalina wonna V. fragrans zwracają natomiast uwagę zwiedzających przyjemnym, intensywnym zapachem wydzielanym przez niepozorne, białawe kwiaty.

Mikroklimat Ogródka sprzyja roślinom wiecznie zielonym. Ciekawie prezentują się mahonie Mahonia sp., berberysy Berberis sp. i ostrokrzewy Ilex sp. Wśród ostrokrzewów kolczastych Ilex aquifolium uwagę zwracają odmiany ‘Golden van Tol’ i ‘Silver van Tol’ o dwubarwnych liściach oraz stara odmiana (z 1662 r.) ‘Ferox Argentea’ o oryginalnych liściach pokrytych na całej powierzchni kolcami.

Duża różnorodność efektownych drzew, krzewów i bylin sprawia, że Ogródek jest atrakcyjny przez cały sezon. Rozstawione w ogrodzie ławeczki, malownicza fontanna i altana zapraszają zwiedzających do odpoczynku.